slider1-3

Află cum te poți implica în dezvoltarea Liceului!

Află cum te poți implica în dezvoltarea Liceului!

Liceul Româno-Britanic

Starting 2025 – 2026

De la misiunea noastră din ciclul primar, de a crește dragostea de învățătură a copiilor, am ajuns în gimnaziu să ne dorim să creștem reziliența adolescenților la școală și acasă pentru a putea performa academic și pe plan personal.

Liceul are misiunea de a deschide drumul elevilor săi către carierele potrivite pentru ei și pentru societatea în care vor activa ca adulți responsabili, autonomi și implicați.

Liceul Româno-Britanic

Starting 2025 – 2026

De la misiunea noastră din ciclul primar, de a crește dragostea de învățătură a copiilor, am ajuns în gimnaziu să ne dorim să creștem reziliența adolescenților la școală și acasă pentru a putea performa academic și pe plan personal.

Liceul are misiunea de a deschide drumul elevilor săi către carierele potrivite pentru ei și pentru societatea în care vor activa ca adulți responsabili, autonomi și implicați.

Cu o investiție* în dotări de peste 2 milioane de euro, realizată pe parcursul anului 2022, și sediul în vecinătatea Campusului NETROM**, Liceul Româno-Britanic va putea fi considerat cel mai bine dotat liceu din România!

Dotările achiziționate includ: roboți Fable de la ShapeRobotics, Kubo, 168 de căști VR, imprimante 3D, scanere 3D, display-uri interactive, 350 laptopuri și smartphone-uri, creioane 3D, sisteme Oculus de realitate augumentată, mese interactive, roboții umanoizi Alpha Mini și Pepper, kituri precum PocketLab sau roboții OzoBot, SpheroBolt, mBot Ranger, Marty, ARTI, kiturile ArduinoEducation, MakeyMakey, sisteme afișare holograme 3D, proiector holografic 3D pentru smartphone, microscop digital portabil, tablete grafice, creioane pentru notițe wireless, Brick’r Knowledge, Kit circuite Snap, sistem inerțial 3D pentru analiza și captarea mișcării și inclusiv OrCam My Eye și OrCam MyReader pentru copiii cu dificultăți de învățare sau de vedere, dar și truse complete cu sute de produse pentru laboratoarele de științe. Practic, toate disciplinele beneficiază de laboratoare și săli de lucru per specialitate.

Spațiile de birouri din Campusul NETROM includ conceptul de wellness, pentru a asigura bunăstarea ocupanților și pentru a le oferi acestora facilități exclusive pentru recreere, hobby-uri și activități sportive. Astfel, campusul va include o zonă recreațională de circa 1.500 mp și o grădină interioară. În plus, angajații vor avea acces la trei terenuri de tenis, la unul de fotbal și la o pistă de atletism.

De ce Liceul Româno-Britanic?

De ce Liceul Româno-Britanic?

Practică zilnică pentru specializarea aleasă

Specializările din cadrul Liceului SRB sunt anual revizuite ca urmare a profilării elevilor din clasele a 7-a, accesul la liceu fiind posibil exclusiv pentru absolvenții Gimnaziului SRB. În acest sens, pentru fiecare specializare există parteneri din mediul privat care susțin pregătirea practică a elevilor, indiferent de numărul de elevi per specializare. Toate specializările vor putea beneficia de studiul limbii engleze în regim bilingv.

Siguranță la școală

Liceul Româno-Britanic își propune să creeze un cadru SIGUR și inovativ, plin de oportunități pentru elevi, în care fiecare să se regăsească și să își dorească să rămână tot mai mult. Strategia noastră este aceea de a le stimula motivația intrinsecă și a le permite să studieze oricât domeniile dorite, în laboratoare performante, cu mentori practicieni, oferindu-le libertatea de a-și gestiona programul, dar asigurându-le un spațiu sigur, modern, de studiu individual, în grup sau pur și simplu pentru petrecerea timpului liber alături de colegi, dezvoltând proiecte proprii.

Consiliere și orientare profesională

Aplicarea unor teste specifice la sfârșitul clasei a VII-a, precum și analizarea rezultatelor școlare, dar și a opțiunilor de studiu diferențiat, vor facilita recomandarea către familie a profilului potrivit.

Practică zilnică pentru specializarea aleasă

Specializările din cadrul Liceului SRB sunt anual revizuite ca urmare a profilării elevilor din clasele a 7-a, accesul la liceu fiind posibil exclusiv pentru absolvenții Gimnaziului SRB. În acest sens, pentru fiecare specializare există parteneri din mediul privat care susțin pregătirea practică a elevilor, indiferent de numărul de elevi per specializare. Toate specializările vor putea beneficia de studiul limbii engleze în regim bilingv.

Siguranță la școală

Liceul Româno-Britanic își propune să creeze un cadru SIGUR și inovativ, plin de oportunități pentru elevi, în care fiecare să se regăsească și să își dorească să rămână tot mai mult. Strategia noastră este aceea de a le stimula motivația intrinsecă și a le permite să studieze oricât domeniile dorite, în laboratoare performante, cu mentori practicieni, oferindu-le libertatea de a-și gestiona programul, dar asigurându-le un spațiu sigur, modern, de studiu individual, în grup sau pur și simplu pentru petrecerea timpului liber alături de colegi, dezvoltând proiecte proprii.

Consiliere și orientare profesională

Aplicarea unor teste specifice la sfârșitul clasei a VII-a, precum și analizarea rezultatelor școlare, dar și a opțiunilor de studiu diferențiat, vor facilita recomandarea către familie a profilului potrivit.

Profiluri și specializări conform legislației naționale din care vom alege profilurile cele mai potrivite pentru elevii SRB care finalizează gimnaziul

Profiluri și specializări conform legislației naționale din care vom alege profilurile cele mai potrivite pentru elevii SRB care finalizează gimnaziul

Plan academic personalizat

După alegerea profilului potrivit, împreună cu elevul și familia lui, acesta va avea un plan academic personalizat care va cuprinde atât ore din trunchiul comun, cât și sesiunile specifice specializărilor alese, precum și aplicarea acestora în cadrul bazelor de practică.

Proiecte comune

Elevii de liceu vor continua să lucreze împreună, indiferent de specializări, în proiecte integrate STEAM, în echipe, astfel încât fiecare să contribuie cu expertiza lui pentru rezultatul final.

Program de studiu stabil

Pe măsură ce adolescenții cresc, nevoia lor de timp este tot mai mare. În acest sens, vor avea un program care începe la ora 09.00 și se finalizează când își termină fiecare sarcinile standard sau când elevii își termină lucrul în echipe pe care și-l propun, existând posibilitatea să rămână oricât doresc în spațiile comune de lucru. Totodată, se va acorda un interes sporit creșterii abilității individuale de management al timpului.

Astfel, în fiecare zi vor exista ore din trunchiul comun, indiferent de specializare, unde elevii participă împreună în grupe de max 16 persoane, apoi sesiunile per specialitate, indiferent de numărul de elevi (menținându-se limita maximă). După aceste sesiuni standard, elevii au posibilitatea să își realizeze studiul individual în spații special amenajate, să își organizeze activitatea echipelor proprii pentru proiectul de grup sau să meargă la mentorul alocat din baza de practică conform fiecărei specializări. Vor exista pauze între sesiuni, precum și pauza de prânz. Pe fiecare etaj exista o zona în care elevii pot socializa, având la dispoziție automate pentru diferite băuturi calde sau gustări sau o zonă cu terenuri pentru diferite sporturi unde pot rămâne să joace un sport de echipă. De asemenea, pot lucra oricând este necesar cu profesorul îndrumător, în cazul în care se pregătesc pentru diferite competiții.

Echilibrul este cuvântul de bază

Liceul SRB vine să ofere elevilor o continuare logică a întregului demers academic pe care l-am început încă din clasele primare, urmărind dezvoltarea fizică, emoțională, cognitivă, relațională, digitală, cu bucuria de a învăța și de a lucra în echipă.

În acest sens, echilibrul între nevoile sociale, personale și academice ale elevilor reprezintă o prioritate alegând să le oferim un spațiu larg, cu oportunități la tot pasul și cu posibilitatea permanentă de a alege între experiențele oferite, astfel încât tehnologia sa fie utilizată pentru a crea, timpul individual să fie valorificat, autonomia fiecăruia să existe, însă toate acestea să se desfășoare într-un cadru sigur, cu reguli clare și respectarea responsabilităților și drepturilor individuale și de grup.

Profesori

Încă din 2022, s-a început identificarea echipei pentru trunchiul comun, din iunie 2024 urmând să fie recrutate persoanele potrivite pentru specializările alese ca fiind disponibile din anul școlar 2025-2026.

Vor exista și profesori foarte buni, din alte colțuri ale țării sau din alte țări care vor desfășura activitățile în format hibrid, având un facilitator în sala de curs, iar profesorul prin sistem de conferință, live cu elevii prezenți în sală. În acest fel, co-teachingul ne lărgește mult opțiunile de a avea în fața elevilor de liceu cele mai potrivite persoane pentru a le îndruma învățarea.

Vrei să te implici și tu în dezvoltarea
Liceului Româno-Britanic?

Vrei să te implici și tu în dezvoltarea
Liceului Româno-Britanic?

Redirecționează 20% din impozitului pe venit / profit al firmei tale

Conduci o companie? Ai o oportunitate de implicare foarte simplă și cu beneficii fiscale: redirecționează 20% din valoarea impozitului pe PROFIT/VENIT, pentru dezvoltarea Liceului Româno-Britanic! Astfel dai o destinație concretă banilor care altfel oricum merg către stat! Împreună educăm generația de mâine!


Descarcă formularul de mai jos și IMPLICĂ-TE!

Alege să donezi pentru a contribui la dezvoltarea liceului

Împreună asigurăm viitorul generațiilor de mâine! Cu donația ta ducem povestea mai departe!
Un loc în care valorile și abilitățile native sunt cultivate, iar dezvoltarea acestora este susținută și încurajată.


Donează prin accesarea butonului de mai jos!

Investește în educația generației de mâine! 

Alege să te implici în dezvoltarea Liceului Româno-Britanic.

Investește 10.000 de euro pentru 0,1% din cei 49% disponibili pentru alocarea către parteneri terți.


Dacă ești interesat, cere mai multe informații prin completarea formularul de pe butonul de mai jos!

Redirecționează 20% din impozitului pe venit / profit al firmei tale

Conduci o companie? Ai o oportunitate de implicare foarte simplă și cu beneficii fiscale: redirecționează 20% din valoarea impozitului pe PROFIT/VENIT, pentru dezvoltarea Liceului Româno-Britanic! Astfel dai o destinație concretă banilor care altfel oricum merg către stat! Împreună educăm generația de mâine!


Descarcă formularul de mai jos și IMPLICĂ-TE!

Alege să donezi pentru a contribui la dezvoltarea liceului

Împreună asigurăm viitorul generațiilor de mâine! Cu donația ta ducem povestea mai departe!
Un loc în care valorile și abilitățile native sunt cultivate, iar dezvoltarea acestora este susținută și încurajată.


Donează prin accesarea butonului de mai jos!

Investește în educația generației de mâine! 

Alege să te implici în dezvoltarea Liceului Româno-Britanic.

Investește 10.000 de euro pentru 0,1% din cei 49% disponibili pentru alocarea către parteneri terți.


Dacă ești interesat, cere mai multe informații prin completarea formularului de pe butonul de mai jos!

Accesează prezentarea proiectului pentru a afla mai multe informații!

Accesează prezentarea proiectului pentru a afla mai multe informații!

Dacă ești interesat să investești în dezvoltarea Liceului Româno-Britanic și dorești mai multe informații despre acest lucru, completează formularul de mai jos!

Dacă ești interesat să investești în dezvoltarea Liceului Româno-Britanic și dorești mai multe informații despre acest lucru, completează formularul de mai jos!